College Committees

Internal Quality Assurance Cell (IQAC) Members: 2019-20

Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele
Management of the College Shri.Rahul Rele
Nominee from the Local Society Shri.Deepak Mazumdar
Senior Administrative Officer Shri.Nitin Mokal
Faculty
Dr.(Smt) Ambika Viswanath
Shri.C.Gopalakrishnan
Smt.Madhuri Deshmukh
Dr. Meenakshi Iyer Gangopadhyay
Member of Student Council Kum.Anu Christy Pillai
Co-ordinator IQAC Dr.Vijaykumar Patil

Sub-Committee (Administration) Members

Shri. M.S.Gireesan Faculty
Smt.Ramyia K.Pangail Librarian
Dr.(Smt) Chinmayi Deodhar Faculty

Anti- Ragging Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.M.S.Gireesan Faculty
Jt.Co-ordinator Smt.Nutan Patwardhan Faculty
Member Shri.Prasad Chavan Sr.Clerk
Member Smt.Malekar Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Veethi.D.Malekar Student Representative
Member Shri.Tamohar Biswas Student Representative

Anti- Harassment/Discrimination Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt. Megha Mohad Faculty
Jt.Co-ordinator Smt.Radhika P.Nair Faculty
Member Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Member Smt.Anand Rangpariya Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Radhika A.Ranpariya Student Representative

Grievence Redressal Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Madhuri Deshmukh Faculty
Jt.Co-ordinator Dr.Vijaykumar Patil Faculty
Member Shri.Valkesh Raut Jr.Clerk
Member Smt.Dhananjay Trivedi Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Priya Trivedi Student Representative

Student’s Councelling Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Dr.(Smt) MeenakshiIyer Gangopadhyay Faculty
Jt.Co-ordinator Shri.C.Gopalakrishnan Faculty
Member Shri.NitinMokal Head Clerk
Member Shri/Smt.Ashok Mucchala Parent- Teacher Associate Member
Member Kum. Sejal Deole Student Representative

Library Advisory Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Secretary Smt.Ramyia Shreejesh Librarian
Member Dr.(Smt) MeenakshiIyer Gangopadhyay Faculty
Member Dr.Smt.Chinmayi Deodhar Faculty

Student Council Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Dr.(Smt) Radhika P.Nair Faculty
Member Kum.Mansi M. Patki Student Representative
President Anu Christy Pillai
General Secretary Sanika Panchbhai
Treasurer Cristina Williams
Jt.General Secretary Saurabh Tripathi
Jt.Sports Secretary Abhijith Nair
Jt.Cultural Secretary Rutuja Marne
Rutuja Marne Aishwarya Phadke
Shefali Wadekar

Co-curricular Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt.Vaidehi Lal Faculty
Member Smt.Megha Mohad Faculty
Member Kum.Rukmini Iyer Student Representative
Member Kum.Rukmini Iyer Student Representative
Member Kum.Sanika Panchbhai Student Representative
Member Shri.Saurabh Tripathi Student Representative
Member Kum.Vaishali Verma Student Representative
Member Kum.Kimaya Kamble Student Representative

Extension Activities Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Vijay kumar Patil Faculty
Member Kum.Gauri Kale Student Representative
Member Kum.Vaishnavi Hajari Student Representative

Food, Health & Nutrition Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt.Vaidehi Lal-Rele
Shri.Mehul Lal
Faculty
Jt.Co-ordinator Shri.Rahul Rele Management
Member Kum.Rutuja Marne Student Co-ordinator
Member Kum.ShivaniKarkud Student Co-ordinator

Local Maintenance Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Rahul Rele Management
Jt.Co-ordinator Shri.M.S.Gireesan Faculty
Member Shri.Valkesh Raut Jr.Clerk
Member Smt.JonakiRagavam Faculty
Member Kum.Shetty Vidya Student Representative
Member Kum.Shivani Karkud Student Representative

Costume & Property Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Founder-Director Nalanda Dance Research Centre
Co-ordinator Shri.RadhikaP.Nair
Smt.MeghaS.Mohad
Faculty
Jt.Co-ordinator Kum.Vaidehi Lal Faculty
Member Smt.Anjali K Student Co-ordinator
Member Smt.Varsha Pawar Student Co-ordinator
Member Kum.Tamohar Biswas Student Co-ordinator
Member Kum.Vighnesh Mahajan Student Co-ordinator

Research Committee

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Founder-Director Nalanda Dance Research Centre
Co-ordinator Dr.Vijaykumar Patil
Trustee Shri.Rahul Rele
Member Dr.(Smt.) Ambika Viswanath H.O.D.
Member Shri.Deepak Mazumdar

Steering Committee Members for NAAC

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Principal Nalanda Nritya Kala Mahavidyalaya
Co-ordinator Shri.Vijay kumar Patil
Dr. Meenakshi Iyer Gangopadhyay
Dr. Chinmayi Deodhar
Faculty
Faculty
Faculty

Admission Committee

Name Designation
Dr.Meenakshi Iye-Gangopadhyay Faculty
Ms. Hiral Muchhala Student-Representative
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Smt.Nutan Patwardhan Faculty

Attendance Committee

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Shri.Ajinkya Hande Staff
Kum. Nayana Prakash Student Representative
Kum Priyanka B Student Representative

Discipline Committee

Name Designation
Shri.C.Gopalkrishnan Faculty
Ms.Anu Christy Pillai Student Representative
Shri.Nitin Mokal Head Clerk

Gender Cell

Name Designation
Smt.Madhuri Deshmukh Faculty
Ms.Vaishali Varma Student Representative
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

SC/ST Cell

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Ms.Mahadevi Waghmare Student Representative
Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Mrs.Arti Panchabhai Parent Representative

Teachers Grievances

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Shri.Rahul Rele Trustee

DLLE Committee

Name Designation
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator
Kum.Gauri Kale Student Representative
Kum.Vaishnavi Hazari Student Representative
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

Cultural Committee

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Shri.Tamohar Biswas Student Representative
Smt.Vaidehi Lal Faculty

Exam Committee

Name Designation
Dr.Ambika Viswanath HOD
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

Prospectus Committee

Name Designation
Smt.Radhika Nair Faculty
Ms.Aswathy M.K Student Representative
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Ms.Ketaki Samarth Faculty

Nrityotsava Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Smt.Vaidehi Lal Facultty
Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Smt.Ramyia Shreejesh Librarian

Annual Day Committee

Name Designation
Dr.Chinmayi Deodhar Faculty
Shri.M.S.Gireesan Facultty
Ms.Soumali Pal Student Representative
Smt.Jonaki Ragavan Faculty

Timetable Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Dr.(Smt.) Meenakshi Iyer- Gangopadhyay Facultty
Dr.Ambika Viswanath HOD
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Smt.Nutan Patwardhan Faculty

Website Committee

Name Designation
Smt.Radhika Nair Facultty
Smt.Megha Mohad Facultty
Smt.Vaidehi Lal Facultty
Smt.Ramiya Shreejesh Librarian
Shri.Narendra Lindait Website Developer

Training + Placement Committee

Name Designation
Smt.Madhuri Deshmukh Facultty
Shri.M.S.Gireesan Facultty
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator

Nalanda Sanskriti Pravah Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Smt.Ramyia Shreejesh Librarian
Shri.Ajinkya Hande Staff





Internal Quality Assurance Cell (IQAC) Members: 2018-19

Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele
Management of the College Shri.Rahul Rele
Nominee from the Local Society Shri.Deepak Mazumdar
Senior Administrative Officer Shri.Nitin Mokal
Faculty
Dr.(Smt) Ambika Viswanath
Shri.C.Gopalakrishnan
Smt.Madhuri Deshmukh
Dr. Meenakshi Iyer Gangopadhyay
Member of Student Council Kum.Anu Christy Pillai
Co-ordinator IQAC Dr.Vijaykumar Patil

Sub-Committee (Administration) Members

Shri. M.S.Gireesan Faculty
Smt.Ramyia K.Pangail Librarian
Dr.(Smt) Chinmayi Deodhar Faculty

Anti- Ragging Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.M.S.Gireesan Faculty
Jt.Co-ordinator Smt.Nutan Patwardhan Faculty
Member Shri.Prasad Chavan Sr.Clerk
Member Smt.Malekar Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Veethi.D.Malekar Student Representative
Member Shri.Tamohar Biswas Student Representative

Anti- Harassment/Discrimination Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt. Megha Mohad Faculty
Jt.Co-ordinator Smt.Radhika P.Nair Faculty
Member Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Member Smt.Anand Rangpariya Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Radhika A.Ranpariya Student Representative

Grievence Redressal Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Madhuri Deshmukh Faculty
Jt.Co-ordinator Dr.Vijaykumar Patil Faculty
Member Shri.Valkesh Raut Jr.Clerk
Member Smt.Dhananjay Trivedi Parent- Teacher Associate Member
Member Kum.Priya Trivedi Student Representative

Student’s Councelling Cell Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Dr.(Smt) MeenakshiIyer Gangopadhyay Faculty
Jt.Co-ordinator Shri.C.Gopalakrishnan Faculty
Member Shri.NitinMokal Head Clerk
Member Shri/Smt.Ashok Mucchala Parent- Teacher Associate Member
Member Kum. Sejal Deole Student Representative

Library Advisory Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Secretary Smt.Ramyia Shreejesh Librarian
Member Dr.(Smt) MeenakshiIyer Gangopadhyay Faculty
Member Dr.Smt.Chinmayi Deodhar Faculty

Student Council Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Dr.(Smt) Radhika P.Nair Faculty
Member Kum.Mansi M. Patki Student Representative
President Anu Christy Pillai
General Secretary Sanika Panchbhai
Treasurer Cristina Williams
Jt.General Secretary Saurabh Tripathi
Jt.Sports Secretary Abhijith Nair
Jt.Cultural Secretary Rutuja Marne
Rutuja Marne Aishwarya Phadke
Shefali Wadekar

Co-curricular Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt.Vaidehi Lal Faculty
Member Smt.Megha Mohad Faculty
Member Kum.Rukmini Iyer Student Representative
Member Kum.Rukmini Iyer Student Representative
Member Kum.Sanika Panchbhai Student Representative
Member Shri.Saurabh Tripathi Student Representative
Member Kum.Vaishali Verma Student Representative
Member Kum.Kimaya Kamble Student Representative

Extension Activities Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Vijay kumar Patil Faculty
Member Kum.Gauri Kale Student Representative
Member Kum.Vaishnavi Hajari Student Representative

Food, Health & Nutrition Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Smt.Vaidehi Lal-Rele
Shri.Mehul Lal
Faculty
Jt.Co-ordinator Shri.Rahul Rele Management
Member Kum.Rutuja Marne Student Co-ordinator
Member Kum.ShivaniKarkud Student Co-ordinator

Local Maintenance Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Co-ordinator Shri.Rahul Rele Management
Jt.Co-ordinator Shri.M.S.Gireesan Faculty
Member Shri.Valkesh Raut Jr.Clerk
Member Smt.JonakiRagavam Faculty
Member Kum.Shetty Vidya Student Representative
Member Kum.Shivani Karkud Student Representative

Costume & Property Committee Members

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Founder-Director Nalanda Dance Research Centre
Co-ordinator Shri.RadhikaP.Nair
Smt.MeghaS.Mohad
Faculty
Jt.Co-ordinator Kum.Vaidehi Lal Faculty
Member Smt.Anjali K Student Co-ordinator
Member Smt.Varsha Pawar Student Co-ordinator
Member Kum.Tamohar Biswas Student Co-ordinator
Member Kum.Vighnesh Mahajan Student Co-ordinator

Research Committee

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Founder-Director Nalanda Dance Research Centre
Co-ordinator Dr.Vijaykumar Patil
Trustee Shri.Rahul Rele
Member Dr.(Smt.) Ambika Viswanath H.O.D.
Member Shri.Deepak Mazumdar

Steering Committee Members for NAAC

Members Name Designation
Chairperson Dr.(Smt) Uma Rele Principal Nalanda Nritya Kala Mahavidyalaya
Co-ordinator Shri.Vijay kumar Patil
Dr. Meenakshi Iyer Gangopadhyay
Dr. Chinmayi Deodhar
Faculty
Faculty
Faculty

Admission Committee

Name Designation
Dr.Meenakshi Iye-Gangopadhyay Faculty
Ms. Hiral Muchhala Student-Representative
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Smt.Nutan Patwardhan Faculty

Attendance Committee

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Shri.Ajinkya Hande Staff
Kum. Nayana Prakash Student Representative
Kum Priyanka B Student Representative

Discipline Committee

Name Designation
Shri.C.Gopalkrishnan Faculty
Ms.Anu Christy Pillai Student Representative
Shri.Nitin Mokal Head Clerk

Gender Cell

Name Designation
Smt.Madhuri Deshmukh Faculty
Ms.Vaishali Varma Student Representative
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

SC/ST Cell

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Ms.Mahadevi Waghmare Student Representative
Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Mrs.Arti Panchabhai Parent Representative

Teachers Grievances

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Shri.Rahul Rele Trustee

DLLE Committee

Name Designation
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator
Kum.Gauri Kale Student Representative
Kum.Vaishnavi Hazari Student Representative
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

Cultural Committee

Name Designation
Smt.Megha Mohad Faculty
Shri.Tamohar Biswas Student Representative
Smt.Vaidehi Lal Faculty

Exam Committee

Name Designation
Dr.Ambika Viswanath HOD
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator
Shri.Prasad Chavan Junior Clerk

Prospectus Committee

Name Designation
Smt.Radhika Nair Faculty
Ms.Aswathy M.K Student Representative
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Ms.Ketaki Samarth Faculty

Nrityotsava Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Smt.Vaidehi Lal Facultty
Shri.Nitin Mokal Head Clerk
Smt.Ramyia Shreejesh Librarian

Annual Day Committee

Name Designation
Dr.Chinmayi Deodhar Faculty
Shri.M.S.Gireesan Facultty
Ms.Soumali Pal Student Representative
Smt.Jonaki Ragavan Faculty

Timetable Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Dr.(Smt.) Meenakshi Iyer- Gangopadhyay Facultty
Dr.Ambika Viswanath HOD
Shri.Valkesh Raut Senior Clerk
Smt.Nutan Patwardhan Faculty

Website Committee

Name Designation
Smt.Radhika Nair Facultty
Smt.Megha Mohad Facultty
Smt.Vaidehi Lal Facultty
Smt.Ramiya Shreejesh Librarian
Shri.Narendra Lindait Website Developer

Training + Placement Committee

Name Designation
Smt.Madhuri Deshmukh Facultty
Shri.M.S.Gireesan Facultty
Dr.Vijaykumar Patil Co-ordinator

Nalanda Sanskriti Pravah Committee

Name Designation
Dr.(Smt.) Uma Rele Principal
Smt.Ramyia Shreejesh Librarian
Shri.Ajinkya Hande Staff